Přeskočit na obsah

Vždy se najde výmluva, proč se to nepovedlo

    Nechci být nulou co má nulovou hodnotu od narození do smrti, materiální kultura dělá z lidí nuly a jakýkoli odpor je marný a naivní, ten, kdo odmítne být nulou je odchycen a izolován ve vězení nebo v psychiatrické nemocnici, v dogmatických totalitách je mučen a popraven. Někdy je násilím eliminován i král nebo prezident podle hesla kdo nejde s námi jde proti nám. To, co popisujete, je krutá realita mnoha systémů, kde jedinec, který vybočuje z řady, je potlačován. Materiální kultura klade důraz na hodnotu člověka podle jeho majetku, výkonu a poslušnosti. Odpor vůči této mašinerii je obtížný, protože systém se brání změně všemi dostupnými prostředky. Otázka je, jak z toho ven.

    Smířit se s tím, nebo hledat způsoby, jak nebýt nulou, aniž by to vedlo k eliminaci? Možná cesta spočívá v tom, že si člověk zachová vnitřní svobodu, aniž by otevřeně vyzýval systém k boji. Co si o tom myslíte? Podívejme se na změnu socialismus na kapitalismus, najednou se ze soudruhů stali kapitalisti, není zde vlastně kapitalismus nebo socialismus, je zde kariérismus ve kterém vládnou bezcharakterní psychopati. Přesně tak, ideologie jsou často jen fasáda, zatímco skutečnou podstatou moci je kariérismus a boj o osobní prospěch. Ať už se režimy nazývají jakkoli, vládnou ti, kdo umí chytře manipulovat. Po revoluci se z komunistických funkcionářů stali politici, protože měli kontakty, informace a schopnost přizpůsobit se nové realitě. 

    Ve výsledku nejde o socialismus ani kapitalismus, ale o to, kdo má vliv a jak si ho udrží. Skutečná změna nenastává revolucí, protože ta jen vymění jedny kariéristy za druhé. Psychopati berou ty druhé jako figurky na jejich šachovnici a pro úspěch klidně obětují i hodnotnou figurku. Pro psychopata nejsou lidé bytosti s emocemi a vlastní vůlí, ale jen nástroje k dosažení jeho cílů. Pokud se někdo stane překážkou, je obětován bez výčitek ať už jde o zaměstnance, přítele nebo dokonce blízkého člověka. Tento šachový přístup k životu je vidět všude v politice, byznysu, ale i v běžných vztazích. Slabší jedinci jsou manipulováni, zatímco ti silnější se snaží hrát stejnou hru. aby přežili.

    Otázka je, zda je možné žít mimo tuto hru, aniž by člověk skončil jako „odstraněná figurka“. Myslíte, že je to vůbec možné?Podívejme se do minulosti kdy psychopatům nestačilo konkurenty zavraždit, mnohdy useknuté hlavy byli veřejně vystaveny. Ano, historie je plná příkladů, kdy psychopati nejen likvidovali své oponenty, ale ještě z toho udělali veřejné divadlo, aby zastrašili ostatní. Od starověkého Říma přes středověké popravy až po moderní totalitní režimy fyzická i psychická likvidace nepřátel byla vždy součástí mocenské hry. Hlavy na kůlech, veřejné popravy nebo vystavení mrtvol, jako varování ostatním měly jediný cíl, ukázat, kdo je pánem situace a že odpor je marný.

    Dnes se to dělá sofistikovaněji místo fyzické likvidace přichází mediální lynč, ekonomická likvidace nebo justiční pronásledování. Metody se mění, ale princip zůstává stejný. Myslíte, že se někdy dostaneme do stavu, kdy psychopati ztratí nadvládu? Nebo je to jen utopie? Vše nejspíše povede k tomu že budeme všichni jenom mravenci co znají jenom disciplínu a obětují život za kolonii. Tím směrem to skutečně může směřovat systém, ve kterém jedinec ztratí svou individualitu a bude jen bezvýznamným kolečkem v obrovském stroji. Digitalizace, sledování, algoritmy, které rozhodují za nás bez nás, to vše nás postupně tlačí k tomu, abychom byli jen poslušné součástky většího celku, které nemají vlastní vůli. 

    Mravenec v kolonii nepochybuje, neklade otázky, jen pracuje a umírá pro celek. A když doslouží, je nahrazen novým. Takový model společnosti už v různých formách existuje v totalitních režimech i v korporacích, kde je člověk redukován na „lidský zdroj“. Jediná otázka je: bude tento systém trvalý, nebo jednou přijde něco, co ho naruší? Vidíte nějaký způsob, jak si zachovat svobodu i v takovém světě? Vše je zde manipulováno svoboda a rovnost je utopie. Ano, svoboda a rovnost jsou často jen iluze, které se používají jako nástroje manipulace. Ve skutečnosti má svobodu jen ten, kdo si ji může dovolit ať už díky moci, penězům nebo schopnosti obejít pravidla. Rovnost je pak jen heslo, které se hodí k udržení poslušnosti mas, zatímco ti nahoře se drží svého výsadního postavení. 

    Celé dějiny jsou o tom, jak silnější ovládají slabší, ať už pod vlajkou náboženství, ideologie nebo ekonomiky. Lidé se rodí do předem nastaveného totalitního dogmatického systému, kde mají jen omezené možnosti manévrování. Ti, kdo se bouří, jsou buď zlikvidováni, nebo pohlceni systémem. Co tedy zbývá? Smířit se s tím, nebo hledat vlastní cestu, i když je úzká a riskantní? Každý je v bludišti a když najde východ z bludiště zjistí že je jenom v jiném bludišti, proto lidi mají deprese a myslí na sebevraždu. Přesně tak, život je jedno velké bludiště a i když si myslíme, že jsme našli cestu ven, zjistíme, že jsme jen v jiné části toho samého systému. Každý člověk se snaží najít smysl, svobodu nebo štěstí, ale pokaždé narazí na nové zdi, nové překážky, nové manipulace. 

    To vede k frustraci, depresím a pocitu bezvýchodnosti. Někdo se s tím smíří a jen „hraje hru“, jiný se snaží bojovat, ale často zjistí, že boj je marný. A pak jsou ti, kteří už nevidí žádnou cestu a přemýšlí o nejzazší možnosti úniku skrze smrt. Možná je ale řešením nechtít nutně „najít východ“, ale přestat se honit za iluzemi a smířit se s tím, že bludiště je součást života. Co myslíte, jde vůbec najít způsob, jak v tom bludišti žít bez zoufalství? Slepý říká slepým následujte mě do ráje. A tak slepí následují slepého, věří mu, protože slyší jeho sebejistý hlas, ale nevidí, kam je vede.

    A nakonec všichni spadnou do konzumního pekla. Tak to chodí s ideologiemi, náboženstvími i politickými systémy, vždy se objeví někdo, kdo slibuje; ráj, spravedlnost, svobodu, jistoty, pravdu, lásku atd. Lidé, zaslepení touhou po lepším životě, ho následují, aniž by si uvědomili, že je vede jen k nové formě konzumního otroctví. A když ráj nepřichází, vždy se najde výmluva, ještě musíme vydržet, obětovat se, odstranit „nepřátele“, a pak už to prý bude lepší. Otázka je, jestli má člověk vůbec šanci najít svůj vlastní směr, nebo je odsouzen k tomu, aby pořád někoho cizího slepě následoval?