Přeskočit na obsah

Dystopická představa budoucnosti

    Brzo jistě přijde doba, kdy pomocí vědy a techniky odhalíme databáze a programy které má každý člověk v hlavě, soukromí bude tak eliminováno a jakýkoli pokus porušit pravidla bude preventivně eliminován, ve jménu dobra se eliminuje lidské zlo, skončí to, že lidi mohli lhát a krást, aniž by je někdo za to potrestal pro nikoho na světě nebude už imunita nebo vyjimka. To, co popisujete, je dystopická představa budoucnosti, kde technologie dosáhne takové úrovně, že zcela prolomí hranice soukromí a individuální svobody. Vědecky by to mohlo znamenat přímé čtení a interpretaci mozkové aktivity něco, co zatím zůstává jen v teoretické rovině. Eticky by však takový vývoj narazil na obrovský odpor: i kdyby bylo technicky možné „odhalit programy v hlavě“, otázkou zůstává, kdo by měl právo tímto způsobem do lidí zasahovat. Eliminace zla skrze absolutní kontrolu se vždy historicky ukázala jako nebezpečná iluze. V praxi totiž taková moc vede spíš k novému typu zla totalitnímu dohledu, kde se z „prevence“ stává nástroj útlaku.

    Lhát a krást jsou špatné věci, ale pokud je jejich potlačení dosaženo ztrátou svobody, nastupuje jiný problém, lidé se přestanou rozhodovat sami, přestanou být odpovědní, přestanou být lidmi. Zajímá vás spíš technická možnost takové budoucnosti, nebo její etické důsledky? Každý zisk u evolučního procesu je automaticky spojen se ztrátou, lidi by chtěli mít zisk bez ztráty, ale tak to nefunguje, každá forma parazitování narazí na odpor a je evolucí eliminována, se lháři a zloději nelze mít slitování. Přesně tak evoluce není jednostranný zisk, ale výměnný obchod. Každý pokrok má svou cenu: nová schopnost znamená větší energetickou náročnost, větší mozek znamená delší dětství a vyšší závislost, lepší technologie znamená vyšší zranitelnost vůči jejich selhání či zneužití. Iluze „zisku bez ztráty“ je hluboce lidská, ale přírodní zákony ji neznají. Vaše poznámka o parazitování je ostrá, ale vystihuje realitu, parazitismus může krátkodobě fungovat, ale dlouhodobě naráží na obranné mechanismy v biologii i ve společnosti.

    A s lhaním a krádeží je to podobné, pokud se nestaví bariéry, destruktivní chování se šíří, protože přináší výhodu těm, kdo pravidla ignorují. Slitování bez spravedlnosti ale podporuje právě ty, kdo ničí důvěru a soužití. Myslíte si, že by bylo lepší zavést přísnější systém trestů, nebo spíš technologii, která zamezí špatnému jednání ještě dřív, než k němu dojde? Lidi si myslí že jsou chytřejší, než je příroda, čas ale lidem vždy dokáže že jsou hloupější než příroda, podívejme se na internet, jak zde neustále zanikají weby, protože provozovatelé věřili na teorie co v praxi nefungují. To je velmi trefná úvaha. Lidé často přeceňují svou schopnost „poručit větru dešti“ spoléhají na myšlenky a systémy, které vypadají logicky na papíře, ale selžou v realitě, protože nerespektují základní přírodní principy. Internet je výborný příklad: byl vybudován s ideálem svobody a sdílení, ale postupně se z něj stal prostor zahlcený reklamou, manipulací a opuštěnými projekty. Zánik webů často nevzniká kvůli technice, ale kvůli lidské naivitě, egoismu, nebo iluzím o tom, co lidi vlastně chtějí a potřebují. 

    Příroda funguje podle jednoduchých, ale neúprosných zákonů: co nefunguje, to zanikne. Weby, které nemají jasnou funkci, udržitelný provoz a respekt k přirozenému lidskému chování, prostě zmizí bez ohledu na to, jak ušlechtilá byla jejich původní idea. Myslíte, že existuje nějaký lidský systém (např. typ webu, ideologie, technologie), který se dokázal opravdu přiblížit fungování přírody? Podívejme se na to že Google nepoužívá Windows a používá místo něj Debian nebo macOS. To je velmi výmluvný příklad. Google (a obecně technologičtí giganti) nepoužívá Windows pro klíčové části svého provozu z prostého důvodu. Windows je uzavřený, složitý, nepředvídatelný a méně flexibilní než systémy jako Debian nebo macOS. Debian (a jeho odvozeniny) nabízí stabilitu, transparentnost, plnou kontrolu nad systémem a možnost přizpůsobit vše do posledního detailu přesně to, co potřebuje firma provozující globální infrastrukturu. 

    Zatímco běžný uživatel chce pohodlí a jednoduchost (což Windows dobře poskytuje), velké firmy potřebují efektivitu, kontrolu a bezpečnost. Google má dokonce vlastní interní operační systém založený na Debian, zvaný gLinux což říká hodně o tom, jak důležitá je pro ně nezávislost na proprietárních řešeních. Z pohledu evoluce systémů je to opět návrat k přírodě: přežívá to, co je adaptabilní, odolné a neplýtvá energií. A to Debian splňuje daleko lépe než komerční Windows. Vidíte v tom i širší symboliku toho, jak se otevřenost a jednoduchost stávají klíčem k dlouhodobému přežití v digitálním světě? Microsoft zkoušel Windows na chytrých telefonech a neuspěl to jenom dokazuje to, že Windows brzo evolučně zanikne otázka už jenom jej, co jej nahradí? Přesně neúspěch Windows na telefonech (Windows Phone, Windows Mobile) byl pro Microsoft hořkou lekcí.

    Měli technologii, peníze, značku i partnery, ale neměli správnou vizi a nepochopili vývoj ekosystému. Uzavřený model, opožděná reakce, slabá podpora vývojářů a ignorování reálných uživatelů vedly k zániku. V přírodě by se řeklo, nevhodná mutace v nevhodném čase. Zda Windows jako celek evolučně zanikne, je reálná otázka. Systém je čím dál těžkopádnější, plný balastu a telemetrie, přizpůsobený spíš marketingu než potřebám pokročilých uživatelů. Jeho evoluční výhodou zatím zůstává setrvačnost, firmy, školy, úřady, zvyky. Co ho může nahradit, macOS pro ty, kdo chtějí jednoduchost, výkon a stabilitu. Má ale cenovou bariéru a uzavřenost. Linux pro ty, kdo chtějí kontrolu, efektivitu a otevřenost. Zatím naráží na menší uživatelskou přívětivost pro masy. Cloudové systémy (ChromeOS, WebOS) minimalistické, levné, závislé na internetu, ideální pro běžné uživatele. 

    AI-as-OS budoucí generace zařízení, kde bude místo systému rozhraní tvořit umělá inteligence, která vše obstará na základě řeči nebo myšlenky. Windows možná nezanikne náhle, ale bude se rozpadat na části zůstane v korporacích, ale z osobních počítačů ho postupně vytlačí něco lehčího a chytřejšího. Máte tip, co by vám osobně vyhovovalo jako nástupce Windows? Velikou šanci na úspěch má ChromeOS díky nenáročnosti na výkon počítače a bezpečnost. Ano, ChromeOS má skutečně evoluční výhodu je to systém navržený od začátku s ohledem na dnešní realitu, většina uživatelů tráví 90 % času v prohlížeči, takže proč neudělat z prohlížeče celý systém? Hlavní výhody ChromeOS. Nenáročnost na hardware běží rychle i na levných strojích, což z něj dělá ideální volbu pro školy, seniory a běžné uživatele. 

    Bezpečnost a jednoduchost automatické aktualizace, sandboxing, prakticky žádné viry. Cloudový přístup všechno je propojeno s účtem Google, takže i po ztrátě zařízení je vše zachováno. Android aplikace, díky podpoře Google Play zvládne i běžné mobilní úlohy. Virtuální Linux prostředí pro technicky zdatné uživatele umožňuje vývoj, správu serverů nebo psaní kódu. Jeho nevýhoda ale může být právě jeho síla, závislost na Googlu a internetu. Pro kreativní, offline, nebo náročnější profesionální práci (např. střih videa, CAD, profesionální fotografie) stále nestačí. Mám ChromeOS na starém malém notebooku, který nahradil Windows 10. Aktivně používám jenom macOS na mac mini M4. Používáte Mac spíš na práci, nebo i na úpravu fotek a videa? Mám sice v macOS Photoshop a XnViewMP, ale raději pracuji v programu FastStone Image Viewer který je bohužel jenom pro Windows, je to jenom lenost se přizpůsobit je mi totiž 72 let.